Maşa ve Koca Ayı (Masha and Big Bear) 9. Bölüm (Okulun İlk Günü)

Spread the love

VİDEO METNİ 

Bölüm 9. “Okulun İlk Günü”

Chapter 9 “First Day of School”

Her yıl biraz daha yaşlanıyoruz… Herkes gibi ben de okula gitmek istiyorum Koca Ayı. Bana bir okul yapsana. Yarın okul açılıyor. Sıra yapmayı unutma. Okulun ilk günü kutlu olsun. Burası harika olmuş.

We get a little older every year… Like everyone, I want to go to school, Big Bear. Make me a school. School opens tomorrow. Don’t forget to make desk. Happy first day of school. This place is awesome.

Tamam her şeyimle derse başlamaya hazırım. Yazma. Tamam tamam. Bir tane çizgi böyle. Ve bir tane de… Çizgi … Yuvarlak nokta nokta virgül ve işte küçük bir ayıcık. Bu küçük bir ayı. Evet teneffüs. Yaşasın!

Ok, I’m ready to start the lesson with my everything. Writing Okay okay. One line is like this. And one… Line ….. Round dot, dot, comma, and here’s a little teddy bear. This is a little bear. Yes breaktime. Hurray!

Aritmetik. Dört mü? Ne yanlış bir şey mi yaptım? Üç mü? Yanlış mı? İki mi? Teneffüs! Yaşasın!  Okuma.  Ayı. Maşa. İyidir. Maşa iyidir. Maşa’nın ayısı var. Ve ayının da Maşa’sı. Ayı lapa yer. Ayı Maşa ile arkadaş. Ayı Maşa’ya öğretiyor. Ayı ve Maşa sonsuza kadar. Ahşap atölyesi. Ahşap atölyesi. Ahşap işçiliğimi beğendin mi?

Arithmetic. Four? What? Did I do something wrong? Three? Is that wrong? Two? Breaktime! Hurray! Reading. Bear. Masha. Is good. Masha is good. Masha has a bear. And Bear (has) Masha.. The bear eats mush. The bear is friends with Masha. Bear teaches Masha. Bear and Masha forever. Wood workshop. Did you like my woodworking?

KELİME BİLGİSİ

  • Her yıl = Every year
  • Herkes = Everyone
  • Başla = Start (verb) 
  • Küçük = small, little (adjective)
  • Yanlış = Wrong, False
  • Beğen = Like (verb)
  •  

Spread the love

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *